Látkování je budoucnostskvěléjednoduché

V dnešním rychlém světě s velkými nároky na čas, které jsou na nás ze všech stran kladeny, a to i v době mateřské dovolené, si málokterá maminka dokáže představit praní, žehlení a skládaní plenek. Hlavně, když už jsou domácnosti další děti, tak toho času na ostatní aktivity značně ubývá.  Většina žen ještě stále sahá po nejlehčím řešení při přebalování miminka, a tím jsou jednorázové plenky. Při přebalení svého miminka jednoduše sundáme jednorázovou plenku a vyhodíme ji do koše. Je to tak jednoduché že?!  Myslíme však ale při tom na zdraví našeho miminka? Jsou tyto plenky opravdu vhodné pro citlivou pokožku zadečku?  Ne každý si položí tak jednoduché otázky a s radostí se v obchodě vrhá na další balík jednorázových plenek.  

21. století přináší inovace

V minulosti ženy a matky neměly moc možností, jak zabalit své miminko do plenky, a tak všechny praly, vyvářely, žehlily a na stejné kupičky skládaly plenky, které potom používaly na přebalování… Byla to každodenní rutina a zabralo to velmi mnoho času a práce. Plenky však byly čisté, voňavé a zdravotně nezávadné. 

Velmi pozitivní zprávou dnes je, že čím dál více maminek a budoucích maminek vyhledává možnost vrátit se k látkování svého miminka tak, jako tomu bylo v minulosti, a to i navzdory nedostatku času. Moderní svět nám přináší množství inovací ve všech oblastech a nevynechává ani dětský svět. Kromě toho, mnoho lidí touží svůj život prožít co nejkvalitněji a zdravě, a proto věnují zvýšenou pozornost při péči o své děti.

Látkové plenky vs. „jednorázovky“

To, jak budeme miminko přebalovat a jaký výběr plenek zvolíme, řešíme už před tím, než se miminko narodí. Na trhu je mnoho druhů a variant plenek… jednorázové, látkové, s obrázky, různě barevné, na suchý zip nebo na patentky. Výběr není úplně jednoduchý a každá chceme pro svoje miminko vybrat to nejlepší. Porovnáváme výhody a nevýhody – rozhodujeme se a nakupujeme. 

Skutečný plenkový test však nastává ale až po narození miminka. Kromě plného bříška dítěte je pro nás samozřejmostí přebalit miminko co nejdříve, jak je potřeba, abychom se vyhnuli možným nepříjemnostem, které můžou naše děti potrápit.

Ale co když se vyskytnou problémy jako plenková dermatitida? Ano, na trhu je dnes hodně možností, jak s ní zatočit a ošetřit podrážděnou pokožku tak, aby se děťátku ulevilo. Když se to ale stále dokola opakuje, měli bychom se zamyslet i nad tím, zda používáme ty správné plenky a zda miminku nezpůsobujeme problémy právě jednorázovými plenkami. Při používání těch správných plenek by se nám mělo podařit těmto problémům obloukem vyhnout. Ale které jsou ty správné?!

vÍTE TO O JEDNORAZOVÝCH PLENKÁCH?

Jednorázové plenky jsou velmi praktické, jednoduše se vyměňují a použité se hodí koše. Všímáme si však jejich složení? Kromě praktického hlediska s sebou nepřinášejí téměř žádné výhody. Jejich složení je většinou z umělých materiálů včetně celulózy, absorpčních gelů, polymerů a polyakrylátů. Většina těchto plenek prošla před vstupem na trh ještě bělením a přidáním barev, s čímž nemusí dětská pokožka vždy souhlasit a lehce se stane, že má naše miminko podrážděnou pokožku, v horším případě i alergickou reakci.

Trh nám slibuje i tzv. EKO jednorázové plenky, které podléhají různým přísným kritériím – stále jsou to však jednorázové plenky, které nemůžeme znova vyprat a použít. Kromě toho se tímto způsobem vytváří i velmi velké množství nerecyklovatelného odpadu. Odhaduje se, že jedno dítě za svoje plenkové období vyprodukuje víc, jak tunu takovéhoto odpadu.

Látkovanání dostáva zelenou

Látkové plenky dostávají zelenou, a to nejen u nás, ale všude v prosperujících zemích. Některé země dokonce dávají na látkové plenky finanční příspěvky, když se pro ně maminky rozhodnou. Hlavní důvody jsou dva, tím prvním je, že látkování výrazně šetří zdraví miminek, snižuje se výskyt plenkových dermatitid a alergických reakcí – tyto plenky neobsahují žádné gely ani umělé látky, které by tekutinu absorbovali, a proto je potřeba častější přebalování, čímž předcházíme vzniku opruzenin. Druhý důvod je čistě ekologický.

K velkým výhodám látkových plenek kromě zdravotního hlediska patří i to, že jsou svým použitím podobné jednorázovým plenkám, pouze s tím rozdílem, že po přebalení je nehodíme do odpadkového koše, ale do prádla. Miminku zapneme plenku buď na suchý zip nebo na patentky a když je plenka špinavá, vložíme ji do koše na plenky nebo do nepromokavé tašky.

Jedinou nevýhodou však je, že tyto plenky je potřeba prát. Nemusíme je však žehlit, protože po velmi rychlém usušení si zachovávají svůj tvar, barevnost i pevnost. Na trhu je velké množství těchto plenek od jednoduchých svrchních kalhotek až po kompletní AIO plenky. Tyto plenky jsou vyráběné z kvalitních bavlněných nebo bambusových materiálů, které nedráždí dětskou pokožku, jsou příjemné a miminka se v nich cítí pohodlně.

Každou činnost, kterou děláme s našim miminkem bychom měli pojmout formou zábavy a rozhodnutí, používat látkové plenky, jistou formu zábavy nabízí. Maminky, tatínkové a později i větší kojenci se můžou těšit z různých barevných kombinací a vzorů. Moderní látkové plenky jsou už na první pohled krásné a představují jakýsi životní styl, kterým se už pyšní mnoho maminek. Velký benefit představuje i cena látkových plenek, která je v porovnání s kupováním jednorázových plenek výrazně nižší.