Předsudky a mýty o látkových plenách

Nevěřte mýtům a předsudkům! Udělejte si vlastní názor!

Mýtus číslo 1: Jsou moc pracné

„Látkové pleny jsou moc pracné, nebudu si přidělávat práci praním, žehlením a skládáním látkových plen. Mám starostí s miminkem víc než dost.“

Také slýcháte od svého okolí, že látkové pleny jsou moc pracné, je s nimi strašně moc práce, která za to určitě nestojí. Tak toto tvrzení je jeden z největších mýtů! V dnešní době si již můžete vybrat pleny, se kterými je minimum práce a svým použitím připomínají jednorázové pleny. Nic neskládáte, nevyvařujete, nevkládáte a uschnou Vám přes noc. A hlavně nemusíte lítat s košem a po nákupech. Nevěříte? Vyzkoušejte naše AIO pleny.

Image
Image

Mýtus číslo 2: Nejsou ekologické

„Při praní látkových plen se spotřebovává voda, prací prášek a elektřina, tím pádem nejsou ekologické.“

V porovnání s jednorázovými plenami, je ekologická stopa látkových plen minimální. Při jejich používání nevzniká žádný pevný odpad. Jednorázové pleny nelze recyklovat, velmi špatně hoří, při hoření produkují škodlivé látky a mohou se rozkládat až 400 let. Jedno miminko vyprodukuje za své plenkové období až 5000 ks jednorázových plen.

Mýtus číslo 3: Zpožďují vývoj miminka

„Miminko se nemůže v látkové pleně hýbat, tím pádem bude opožděné a nevyvíjí se podle tabulek.“

Je pravda, že látkové pleny jsou objemnější než pleny jednorázové, ale pro miminko je to jen otázka zvyku, na látkovou plenu si během pár dní zvykne a nemá s ní sebemenší problém. Naopak látkové pleny podporují správný vývoj kyčlí a jsou pro miminko daleko zdravější. Sami jsme v látkových plenách vyrůstali a jsem kvůli tomu nějak opoždění nebo snad handicapovaní?

Image
Image

Mýtus číslo 4: Jsou nepohodlné pro miminko

„Miminku jsou nepříjemné a všude ho tlačí.“

Naopak látkové pleny jsou pro miminko daleko pohodlnější, neobsahují žádné gelotvorné a chemické látky, dítě se v nich tolik nezapařuje, u chlapečků v nich nedochází k přehřívání šourku a pro miminko jsou zdravější.

Mýtus číslo 5: Miminko je v mokru

„Miminko má neustále mokrý zadek, určitě bude pořád brečet a bude nespokojené.“

Jako dotykovou vrstvu používáme u našich plenek polyester. To je funkční materiál, který odvádí vlhkost do dalších vrstev látky, tím pádem zadeček miminka není v mokru. Riziko vzniku opruzenin je daleko menší než u plen jednorázových.

Image
Image

Mýtus číslo 6: Jsou nehygienické

„Látkové pleny jsou nehygienické, musí se vyvařovat, aby se zničily mikroby.“

Látkové pleny se perou na 60 ⁰C, tato teplota je dostatečná pro zničení mikroorganismů. Vyvařování plen již není dávno nutné, je to přežitek z dob minulých, kdy ještě nebylo dostatek informací o této problematice. Látkové pleny se přebalují častěji než pleny jednorázové. Nechat miminko celý den v jedné látkové pleně není z funkčního hlediska možné, u jednorázových plen to není problém. Látkové pleny naopak nutí maminku častěji přebalovat, tzn. že miminko má na sobě častěji čistou plenu, což je pro něj určitě příjemnější a daleko hygieničtější než jedna jednorázové plena celé odpoledne.

Mýtus číslo 7: Jsou nemoderní

„Proč se vracet k něčemu, co už bylo nahrazeno něčím jiným?“ 

Protože látkové pleny prošly velkou obměnou a vylepšením. Myslí nejen na pohodlí miminka, ale maminek a naší planety. A navíc jsou vyráběny v úžasných designech a provedeních.

Stačí si jen vybrat.

Image

Mýtus číslo 8: Jsou drahé

„Cože 6500 Kč za sadu na plné látkování? To je moc peněz najednou.“

Prvotní investice se může zdát jako vyšší, ale v přepočtu na celé plenkové období miminka, ušetříte opravdu hodně peněz. Používáním látkových plen proti ekologickým jednorázovkám vám ušetří kolem 25 000 Kč a hlavně nevzniká žádný pevný odpad. Podívejte se na naši tabulku níže:

Image
Image
Image
Image