Budeme rodiče mít miminko
Není nic krásnějšího než informace, že se staneme rodiči. V hlavě se nám víří hodně myšlenek, a kromě těšení se na nového člena rodiny přemýšlíme, jak to všechno zvládneme a zda budeme dobrými rodiči pro naše děťátko. Na co všechno se máme připravit, a co nás po narození miminka čeká, to vše v nás vyvolává obavy. Chceme přeci zajistit vše potřebné a na nic nezapomenout. Na co se mají budoucí rodiče tedy připravit? V následujících řádcích se vše potřebné dozvíte.
Jaké oblečení je nejvhodnější a kolik ho skutečně pro novorozeně potřebujeme?
Letní miminko:
-> 6ks body s dlouhým rukávem
-> 2ks body s krátkým rukávem nebo košilka na zapínání
-> 4ks dupaček nebo polodupaček
-> 6ks ponožek
-> 2ks svetříků do chladnějšího počasí
-> 2ks tenkých čepiček s vázáním
-> 2ks tenkých čepiček bez vázání
Zimní miminko:
-> 8ks body s dlouhým rukávem
-> 4ks dupaček nebo polodupaček
-> 6ks teplejších ponožek
-> 3-4ks punčošek
-> 2ks teplých svetříků
-> 2-3ks teplých čepic na vázání
-> 1ks zimní overal
Jak to má novorozenec se spaním?
Co tedy budeme potřebovat:
-> postýlka nebo kolébka
-> zavinovačka nebo peřinka-> nepromokavá plachta
-> bavlněná plachta (více kusů)
-> noční dětská lampička
Nebojme se peří
Pro dobrý spánek miminka je také rozhodující jak a v čem ho uložíme spát. Nejdůležitější je aby se děťátko cítilo pohodlně a zejména bezpečně. Trendem dnešních dní je používání různých druhů zavinovaček, které jsou velmi praktické i při manipulaci s malým človíčkem. Firmy nám nabízejí zavinovačky vyztužené, s pevnou podložkou na suchý zip nebo na vázání. V poslední době se však začínají stále více objevovat i “klasické” péřové peřinky, ke kterým se s oblibou hlásí mnoho rodičů. Co nám takové vázání miminka nabízí a proč by mělo být pro nás první volbou? Mnoho maminek a budoucích maminek se obává z možných alergických reakcí na peří, zejména pokud jsou samy alergické. Tyto obavy však vůbec nejsou na místě.. miminka jsou v podstatě odolná vůči takovým vlivům a čím dříve je možnému alergenu vystavíme, tím je vyšší pravděpodobnost, že na něj budou i v budoucnu reagovat dobře a alergie mu hrozit nebudou.
Velkou výhodou vázání děťátka do peřinky je fakt, že miminko je pevně svázané, peří dokonale kopíruje jeho malé tělíčko, poskytuje potřebnou oporu páteři a hlavičce, což při klasické zavinovačce s tvrdou podložkou není zcela možné. Tímto způsobem můžeme zajistit vhodný vývin páteře a navíc předejdeme i ploché hlavičce, nakolik tento způsob vázání umožňuje dítě položit střídavě jednou na pravou a jednou na levou stranu a dítko nebude točit hlavičku jen jedním směrem. Další výhodou je, že miminko se cítí v peřince komfortně a příjemně a tak bude i snadněji usínat. Vzhledem k tomu, že si novorozenci nedokážou sami ještě dostatečně regulovat tělesnou teplotu, peřinka jim zajistí dokonalé teplo, které potřebují, nemusíme tak miminko hodně oblékat nebo překrývat další dekou. Hrozbou nejsou ani letní měsíce a pokud miminko zabalíme do peřinky jen v lehkém oblečení, nemusíme se bát přehřátí, protože materiály pro jejich výrobu jsou vzdušné a lehké.
Rušivé vlivy
Známe to, po dlouhém náročném dnu si nejedna z nás touží natáhnout nohy a pustit oblíbený seriál nebo hudbu. Pokud to praktikujeme v místnosti, kde ukládáme ke spánku naše dítě, není to zcela vhodné. Mozek miminka se neustále vyvíjí a tyto nové zvuky na něj mohou působit rušivě a obecně zhoršovat kvalitu spánku. K rušivým vlivům patří také osvětlení místnosti, to ale rozlišujeme zda se jedná o spánek denní nebo noční. Denní světlo bychom neměli nijak utlumovat je dobré toto přirozené osvětlení ponechat, avšak při nočním spánku je vhodné nevystavovat dítě silnému umělému světlu. V případě, že chceme nějaké to osvětlení v místnosti zachovat je na místě používat tlumenou dětskou lampičku, která miminku nijak nepřekáží. Rozhodující je i teplota prostředí .. abychom předešli přehřátí nebo podchlazení dítěte je optimální denní teplota v rozmezí 18-21 ° C, v zimě o jeden až dva stupně víc. Na co nesmíme zapomenout je i umístění dětské postýlky. Ta by neměla být umístěna v těsné blízkosti topení ani pod oknem abychom dítě nevystavovali prudkým změnám teploty. V neposlední řadě je velmi důležité i častější větrání místnosti, kde se s malým miminkem pohybujeme.
Rituál se vyplatí
Pro dobrý spánek miminka je vhodné, pokud již od počátku začneme s nějakým rituálem před spaním. Rozdíl také musíme dělat v tom, zda dítě ukládáme na spánek denní nebo noční. Před denním spánkem můžeme miminko například nejdříve nakrmit a pak uložit spát nebo ho vezmeme na procházku, kde nám usne samo. Před uložením dítěte na noční spánek můžeme zavést rituál koupání a krmení, kde už ale zapneme tlumené světlo a dítě uložíme do postýlky. Při opakování určitých rituálů v přibližně stejnou dobu se děťátko postupně naučí, kdy se jde spát a většinou už pak usíná samo bez naší pomoci.
Koupání a hygiena
Jak často budeme koupat naše miminko záleží jen na nás, protože v tomto směru neexistují striktní pravidla. Někteří rodiče preferují každodenní koupání, jiní koupání obden. Miminku však postačí i když ho budeme koupat až každý třetí den, zejména v případě, pokud nemá rádo vodu. Pro milovníky vody je namístě, tuto radost neodpírat, což se jeví fajn například pokud miminku zavedeme večerní rituál koupání, jídlo a spánek. Na co si třeba dát obzvlášť pozor je situace, pokud naše děťátko trpí velmi suchou pokožkou nebo některou z forem kožního onemocnění. V takovém případě je nejlepší poradit se na postupu koupání s odborníkem.
Bez čeho se neobejdeme
-> dětská vanička nebo kyblík
-> podložka do vaničky
-> teploměr do vody
-> 3ks dětská osuška s kapucí 80×80 cm (i větší)
-> dětská houbička na mytí
-> dětský olejíček podle našeho výběru
-> hřebínek nebo kartáček na vlásky
-> nůžky na nehty s kulatou špičkou
-> dětské tyčinky do uší
Ach ta kosmetika…
Mnoho rodičů ještě před samotným narozením miminka přemýšlí nad tím jakou značku dětské kosmetiky zvolí. Porovnává se složení, vůně ale i praktičnost jako je 3v1… Dnes si už můžeme vybírat ze širokého spektra šamponů, sprchových gelů, mýdel, koupacích pěn apod. Dětská kosmetika nám zaručuje přírodní složení a nádhernou vůni. Vždyť kdo by nechtěl mít dokonale čisté a voňavé miminko?
Postačí čistá voda
Podle odborníků je zastávaný a stále více preferovaný fakt, že miminko po narození nepotřebuje žádnou kosmetiku. Výjimkou jsou ale olejíčky na tělo po koupání a krémy na zadeček. Miminku při koupání skutečně postačuje čistá voda a to z několika důvodů. Tím nejdůležitějším je ten, že jakékoliv přírodní produkty nakoupíme, tak dětskou pokožku nadměrně odmašťují a tím i vysušují. Pokožka miminka by si měla zachovávat svou přirozenou hydrataci, o kterou ji dětské přípravky ochuzují. Dalším důvodem, proč netřeba sahat po takových přípravcích je, že malá miminka jsou převažně v čistém prostředí na rozdíl od větších dětí, které již objevují svět, lezou po zemi nebo chytají všelijaké věci. Nejmenší dětičky tedy potřebujeme očistit hlavně od vlastního potu. A jinak to není ani s intimní oblastí, na kterou je čistá voda nejideálnější. Pokud přece jen toužíme po voňavé koupeli, nejlepší možností, jak jí dosáhnout, je přidání bylinek v malém sáčku do vody. Bylinky vodu příjemně provoní a mohou na psychiku miminka působit velmi relaxačně.
Čas koupání
Tolik radosti, kdy děťátko položíme do vody, směje se, hýbe ručičkami a kope nožkami. Voda totiž miminku evokuje situaci, kdy bylo ještě v bříšku, kde si vesele plavalo. Před celým tímto krásným procesem však musíme zajistit několik věcí. Zcela nejdůležitější je zajistit potřebnou teplotu vzduchu v místnosti tak, aby miminku nebyla zima. V letních měsících se o teplo postará počasí, v zimě si však potřebujeme vzduch dostatečně ohřát, jen centrální topení nemusí být dostačující a proto si můžeme pomoci například elektrickým přímotopem. Další důležitou věcí je správná teplota vody, kterou změříme ponořením dětského teploměru do vody přibližně na minutu. Pokud teploměr nemáme, můžeme udělat také test loktem, kde je kůže na teplo nejcitlivější. Pokud nás voda nepálí, nechladí, ale je příjemná, měla by být teplota vhodná i pro miminko. Ideální teplota vody se pohybuje v rozmezí 33-37 °C. Před samotným koupáním je vhodné připravit si dětskou osušku, olejíček, potřeby na přebalení a oblečení, abychom už od miminka po koupání nemuseli nikam odbíhat. Až teď můžeme položit děťátko do připravené vody. Při koupeli postupujeme od hlavičky, ale pozor, vlásky myjeme jako poslední, aby našemu drobečkovi nebyla zima. Omyjeme tvář, ručičky, tělíčko a nožky a nezapomínáme i na intimní oblast. POZOR, děťátko ve vaničce nenecháváme NIKDY samo ani na sekundu!
Po koupeli
Když děťátko vyndáme z vody, je na místě zabalit ho do připravené osušky a nechat chvíli přirozeně oschnout. Zatím si připravíme hřeben na vlásky pokud jej potřebujeme a můžeme jemně hlavičku učesat, také důkladně vyčistíme miminku uši a ostříháme nehtíky (stačí jednou týdně nebo dle potřeby). Když nám náš milovaný potomek po koupací seanci zcela oschne, odložíme osušku a můžeme se začít věnovat další velmi příjemné činnosti, kterou je masáž s dětským olejíčkem. ANO, miminka to milují a to zejména naše dotyky. Začínáme postupně od hlavičky, pak přes ručičky postupujeme na tělo a následně promasírujeme olejíčkem i nožičky. Nakonec miminko otočíme na bříško a natřeme i zádíčka a zadeček. Olejíčků, které můžeme použít, je velké množství. Pokud děťátko koupeme večer, můžeme si vybrat olejíček s označením ,,good night”, ale v podstatě je to na nás, jaký typ a vůni preferujeme. Když máme miminko takto připravené, zabalíme ho do plenky a oblečeme. Můžeme pokračovat krmením a následně naše krásně voňavé a čisté děťátko uložíme spinkat.
Nezáleží na tom, kdy budeme naše dítě koupat, důležité je nezapomenout, že koupání vždy předchází krmení, aby miminku nepřišlo špatně. Totéž platí před jakoukoliv manipulací s naším malým človíčkem. Oblékáme ho a hrajeme se před krmením, případně si na všechny aktivity u malého děťátka počkáme po jídle alespoň půlhodinu, kdy je už menší riziko vyzvrácení, v horším případě i vdechnutí žaludečního obsahu.